Buřty nebo desky? To je častá otázka u hodně brankářů, kteří si vybírají nové betony. Obecné pravidlo říká, že buřtové betony, tedy takové to tradiční zpracování vyhovuje spíše brankářům, kteří vyznávají více mrštný styl chytání, naopak desky jsou pak lepší pro brankáře, kteří jsou hodně na ledě a chytají dneska moderním stylem slidování. Jak je to ale doopravdy, pojďme se na to podívat trochu detailněji.
Dneska všichni přední výrobci brankářské výstroje, ať již Reebok/CCM nebo Brinas, Vaugn atd mají ve své nabídce jak buřtové betony, tak deskové. Je to proto, aby si každý brankář vybral to, co mu vyhovuje. U koncernu Reebok/CCM jsou betony CCM buřtové, naopak Reebok desky. Brians má zase řadu M serie a Subzero desky a S serie nebo Gnetik s buřty.
My jsme se ptali hodně brankářů, kteří mají ať ty či ony betony, ale nikdo nám jednoznačně nepotvrdil to, že by se s buřty špatně chytalo při slidování a naopak, že by desky vadily branářům, kteří více stojí. Je to opravdu na každém, co komu vyhovuje, ale rozhodně nemusíte mít strach, že by se s buřtovou konstrukcí hůře chytalo při slidování. Koneckonců podívejte se přímo na názory brankářů, co říkají na buřtové betony a na ty deskové.
Samotné složení materiálů uvnitř betonů je hodně podobné v tom, že se skládá z více vrstev tvrzené pěny a ta má pak přesně stanové vlastnosti. Třeba v betonech Reebok XLT jsou nově speciálně tvrdé materiály, které více vyráží puk směrem od brankáře do rohů hřiště, aby se pak mohl rychle v brankovišti zorientovat a přesunout do dalšího zákroku. Stejně tak to má Brians, který tuto pěnu nazývá vysoko-inženýrskou, tedy Česky vzato pěna s vysokou hustotou a tvrdostí.
U buřtových betonů jsou obecně materiály o něco měkčí. Buřtové betony pak více puk tlumí a brankář má naopak větší šanci chytit nebo přikrýt puk přímo v brankovišti. Samotnou pružnost betonů ovlivňuje také počet zlomů betonu. Ty jsou vidět jak na povrchu, tak je mají betony také uvnitř. Zase tady platí pravidlo, že čím jsou betony menší (juniorské a dětské), tak mají zlomů více, ale byly pro brankáře celkově pružnější, u seniorských je pak na výběr. Vyčnívá v tom nově Reebok, který do letošní sezóny přišel s řadou XLT, která má minimum zlomů (liší se podle řad) a betony jsou tak opravdu tvrdé a jak Reebok říká, na slidování nejlepší, co můžete mít.
Samozřejmě, jak jsem psal už v úvodu, vše je hodně individuální, proto se nebojte a určitě nám napište, pokud byste chtěli cokoliv kolem výběr betonů poradit. Vzhledem k tomu, že se brankářské výstroji věnujeme hodně intenzivně, vše i testujeme v praxi v rámci největší brankářské akademie GOALIE ACADEMY INTERNATIONAL, umíme každému poradit podle jeho požadavků, stylu chytání, čestnosti tréninků a zátěže to nejoptimálnější právě pro jeho potřeby. Stačí se jen ozvat a vše pak dáme dohromady.